Обговорення результатів всеукраїнського соціологічного дослідження «Ставлення українців до соціал-демократії» (відео)

Українське суспільство є достатньо «політизованим», адже, як свідчать дослідження, політикою цікавиться майже половина всього населення України. Однак політико-ідеологічні уподобання громадян є фрагментарними і неструктурованим, значній кількості людей складно ідентифікувати себе з «лівими», «правими» або «центристами» та визначити, яка ідеологія відповідає їхнім життєвим поглядам.


Водночас українці певною мірою тяжіють до центристських поглядів, а соціал-демократична течія як «золота середина» користується в українців найбільшою підтримкою.

З якими ідеологіями ідентифікують себе українці в різних регіонах? Як вони розуміють такі поняття, як «свобода», «справедливість» та «солідарність»?

Як українське суспільство оцінює якість соціального забезпечення в сучасній Україні та за часів СРСР?

Чи готові українці платити більше податків заради кращої системи соціального захисту?

Які з політичних партій, на думку населення України, розділяють соціал-демократичні цінності?

Відповідь ми отримали в ході в ході обговорення результатів всеукраїнського
соціологічного дослідження «Ставлення українців до соціал-демократії». Захід
пройшов 12 жовтня 2018 року.

Результати представили: Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Інститут Горшеніна. В рамках дослідження було проведено 5 фокусгрупових дискусій у м. Київ, м. Дніпро, м. Львів, м. Одеса та м. Чернігів та опитано 2000 респондентів.

Також своїми думками щодо дослідження із учасниками представили: Марсель Рьотіг, директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, Конрад Голота, радник з питань партій у Центральній та Східній Європі, Партія європейських соціалістів (PES) та Богдан Ференс, член координаційної Ради, Інститут демократії та соціального прогресу; співзасновник, СД Платформа.

Більшість українців не орієнтується в ідеологіях.

Світлана Балюк

Соціал-демократична ідеологія як «золота середина» користується серед українців найбільшою підтримкою.

Про це в ході презентації результатів всеукраїнського соціологічного дослідження «Ставлення українців до соціал-демократії» заявила керівник дослідницьких програм Інституту Горшеніна Світлана Балюк.

«Результати соціологічного дослідження, проведеного Інститутом Горшеніна, показують, що українці демонструють високий рівень зацікавленості політикою. На фокус-групах люди, які стверджували, що їх не цікавить політика, все ж визнавали: сьогодні не цікавитися політикою в Україні просто неможливо », – заявила вона.

За її словами, соцопитування демонструє, що більшість українців погано орієнтується в поняттях ідеології, в тому числі в розумінні соціал-демократії. «Хоча при цьому більшість українців вважає саме держава зобов’язана забезпечувати належний рівень життя громадян. Кожен третій відповів, що держава повинна встановлювати єдині правила гри для всіх, стежити за тим, щоб вони не порушувалися.

І тільки кожен десятий відповів, що держава повинна якомога менше втручатися в приватне життя громадянина. Наші очікування щодо ставлення до ідеологіям підтвердилися. Більшість українців не орієнтується в ідеологіях. Але тим не менше, серед тих хто відповів, очевидно, що сьогодні українці в певній мірі тяжіють до центристських поглядів, а соціал-демократична течія як «золота середина» користується в українському суспільстві найбільшою підтримкою », – зазначила вона.

За її словами, переважно соціал-демократичну ідеологію підтримують люди 45 років і старше, які проживають на Сході України. «Але в цілому ставлення до цієї соціал-демократичної ідеології є позитивним у всіх регіонах країни і серед всіх вікових категорій. Негативне ж ставлення до неї спостерігається тільки серед тих людей, які помилково асоціюють її з комуністичною ідеологією і Радянським Союзом », – підкреслила вона.

Соціал-демократи – друга за розміром сила в Європарламенті.

В Україні можливе становлення нового соціал-демократичного руху. Про це в ході презентації результатів всеукраїнського соціологічного дослідження «Ставлення українців до соціал-демократії» заявив директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Марсель Рьотіг.

Директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Марсель Рьотіг

«Соціал-демократичні партії в багатьох країнах ЄС перебувають при владі. Це друга за розміром сила в Європарламенті. Вісім членів в Єврокомісії – соціал-демократи. Це найстаріша політична сила Європи. За останні 150 років саме соціал-демократи формують образ ЄС та модель держави загального добробуту в своїх країнах.

На жаль, в Україні з 2007 року партія соціал-демократів офіційно не представлена ​​у Верховній Раді …

Але тема соціальної демократії цікава для України. Людей цікавлять питання, пов’язані з соціальною демократією », – заявив він.

У той же час, з його слів, через нестачу інформації соціал-демократів часто помилково асоціативно пов’язують з комунізмом і з обмеженням прав і свобод. У деяких людей соціал-демократи асоціюються з ностальгією за старими «добрим» радянськими часами.

«При тому, що соціальна демократія орієнтована на питання, які найбільше хвилюють людей. В Україні це: якість освіти, медичного обслуговування, пенсійна система, справедливі умови праці та її оплати. На жаль, прогресивна і соціально орієнтована політика часто під час політичних і передвиборних кампаній перетворюється в спосіб маніпуляцій.

Але в довгостроковій перспективі можливо зробити так, щоб Україна перейшла на шлях реформ, які так потрібні країні. Ми працюємо 25 років в Україні і сподіваємося, що виникнення нового соціал-демократичного руху допоможе встановити соціальну рівність і справедливість », – додав він.

УкрПрес Інфо

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *